flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення щодо практики застосування Братським районним судом запобіжного заходу у вигляді взяття під варту та продовження строків тримання під вартою на стадіях дізнання і досудового слідства за період 2008 року.

За вказаний період до Братського районного суду надійшло 11 подань про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту; всі вони подані стосовно повнолітніх осіб та були розглянуті в 2008 році з задоволенням подань.

Протягом вказаного періоду правоохоронні органи з поданнями про продовження строку тримання під вартою не зверталися.

Всі подання про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту правоохоронними органами були подані в належному якісному стані, про що свідчить той факт, що всі подання були прийняті судом до провадження та жодне не було повернено.

На виконання вимог ст. 1652 ч.3 КПК України, подання розглядалися протягом 72 годин з моменту затримання підозрюваних та обвинувачених.

Слідчі органи в період 2008 року не зверталися до суду з поданнями про взяття під варту неповнолітніх осіб та осіб, що підозрювались чи обвинувачувались у вчиненні злочинів, за які передбачено покарання до 3-х років позбавлення волі.

Після одержання подання судді Братського районного суду досконало вивчали матеріали кримінальної справи, представлені слідчими, допитували підозрюваних та обвинувачених, вислуховували думку прокурора, слідчих, захисників, вивчалася особа, стосовно якої розглядається подання, суддями були винесені постанови про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту.

Подання про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту розглядається суддями Братського районного суду за процедурою, встановленою ч. 5 ст. 1652 КПК. У судовому засіданні судді оголошують, яке подання розглядатиметься; з'ясовують, хто з учасників розгляду з'явився, необхідні дані про них та роз'яснюють їм права (заявляти відводи і клопотання в межах предмета судового дослідження, давати пояснення, висловлювати свою думку щодо клопотань і пояснень інших учасників розгляду, оскаржувати постанову судді); повідомляють своє прізвище, прізвища прокурора і секретаря судового засідання, захисника; з'ясовують наявність відводів та клопотань і вирішують їх; допитують підозрюваних чи обвинувачених; в разі потреби беруть пояснення в особи, у провадженні якої перебуває справа; заслуховують думку прокурора, захисника, й ухвалюють постанову.

Досліджуються також обставини, які відповідно до ст. 150 КПК мають бути враховані при обранні запобіжного заходу: вік підозрюваного, обвинуваченого, стан здоров'я, сімейний і матеріальний стан, вид діяльності, місце проживання. З'ясовуються дані про попередні судимості, соціальні зв'язки особи, її схильності (чи вживає наркотики, алкогольні напої тощо), спосіб життя, поведінку під час провадження в цій або іншій кримінальній справі (чи не ухилялася раніше особа від слідства, суду або виконання судових рішень, чи не вчинювала злочини проти правосуддя).

Дослідженню підлягали і відомості, що вказують на існування факторів, обставин чи моральних цінностей, які можуть свідчити про те, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на волі, не порушуватиме покладених на нього процесуальних обов'язків та не займатиметься злочинною діяльністю. Досліджуються також обставини, які відповідно до ст. 150 КПК мають бути враховані при обранні запобіжного заходу: вік підозрюваного, обвинуваченого, стан здоров'я, сімейний і матеріальний стан, вид діяльності, місце проживання. З'ясовуються дані про попередні судимості, соціальні зв'язки особи, її схильності (чи вживає наркотики, алкогольні напої тощо), спосіб життя, поведінку під час провадження в цій або іншій кримінальній справі (чи не ухилялася раніше особа від слідства, суду або виконання судових рішень, чи не вчинювала злочини проти правосуддя).

Дослідженню підлягали і відомості, що вказують на існування факторів, обставин чи моральних цінностей, які можуть свідчити про те, що підозрюваний, обвинувачений, перебуваючи на волі, не порушуватиме покладених на нього процесуальних обов'язків та не займатиметься злочинною діяльністю.

Крім того, дотримуються всіх інших вимог КПК з урахуванням роз'яснень постанови Пленуму Верховного Суду України “Про практику застосування судами запобіжного заходу у вигляді взяття під варту та продовження строків тримання під вартою на стадіях дізнання і досудового слідства”.

На всіх розглядах подань про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту в судових засіданням в залі суду Братського районного суду був присутнім прокурор, та лише в одному випадку – захисник. Випадків неяки прокурора на розгляд вищезазначених подань не було.

При винесенні постанов про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту суддями дотримувалися всі вимоги кримінально-процесуального законодавства України, а саме: у мотивувальній частині постанов зазначалися думка прокурора щодо обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту та пояснення підозрюваного, обвинуваченого, його захисника, підстави для обрання такого заходу, мотивувався висновок про їх наявність, наводилися аргументи на користь того, що підозрюваний, обвинувачений може ухилятися від слідства й суду чи від виконання процесуальних рішень, перешкоджати встановленню істини у справі або продовжувати злочинну діяльність і що застосування більш м'яких, ніж взяття під варту, запобіжних заходів може не забезпечити його належної процесуальної поведінки. У ній також наводилися мотиви, з яких суд не погоджувався з висунутими під час розгляду подання доводами підозрюваного, обвинуваченого, захисника.

Всі постанови про обрання запобіжного заходу та продовження строків тримання під вартою з урахуванням вимог статті 62 Конституції України та пункту 2 статті 6 Конвенції мають бути викладені у формулюваннях, які забезпечують дотримання принципу невинуватості особи.

Відповідно до ч. 3 ст. 1651 КПК України постанова суддів про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту були негайно оголошені під розписку особі, щодо якої її ухвалено. Одночасно цій особі роз'яснювалися порядок і строки оскарження постанови.

Копія постанов суддів про обрання запобіжного заходу у вигляді взяття під варту негайно надсилалися особі, яка внесла подання.

У 2008р. до Братського районного суду не надходили подання про взяття під варту з порушенням строків.