flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Порядок акредитації журналістів та інших працівників засобів масової інформації

20 серпня 2013, 21:48

Порядок акредитації журналістів та інших працівників засобів масової інформації у Братському районному суді Миколаївської області

            1. Загальні положення

1.1 Відповідно до цього Порядку проводиться акредитація журналістів та інших працівників засобів масової інформації в суді та висвітлення засобами масової інформації його діяльності.

1.2 У цьому Порядку під працівниками засобів масової інформації розуміються:

- журналісти друкованих та аудіовізуальних (електронних) засобів масової інформації, інформаційних агентств;

- продюсери, редактори;

- технічні співробітники (спеціалісти з обслуговування теле-, кіно-, відео-, фотоапаратури та засобів зв'язку).

1.3 Встановлення Порядку має на меті сприянню оперативному, точному і повному інформуванню громадськості через засоби масової інформації про діяльність суду.

1.4 Порядок отримання та висвітлення засобами масової інформації діяльності суду має відповідати вимогам Конституції України, Законів України "Про інформацію", "Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні", "Про телебачення і радіомовлення", "Про інформаційні агентства", «Про порядок висвітлення діяльності органів державної влади та місцевого самоврядування в Україні у засобах масової інформації», «Про доступ до публічної інформації», з дотриманням порядку, встановленого Законами України „Про судоустрій і статус суддів", «Про доступ до судових рішень», Цивільним процесуальним кодексом України, Кримінально-процесуальним кодексом України, Кодексом адміністративного судочинства України, Кодексом України про адміністративні правопорушення, з урахуванням обмежень, встановлених цими законами, а також Законом України «Про державну таємницю» та іншим нормативно-правовим актам, що стосуються даних правовідносин.

 2. Умови та порядок акредитації

  2.1 Акредитація працівників засобів масової інформації здійснюється шляхом реєстрації у працівника апарату суду, який виконує відповідні функції взаємодії з засобами масової інформації, на підставі офіційного подання засобу масової інформації або за заявою журналіста, технічного працівника з пред'явленням ними відповідних документів, що підтверджують їх особу, професійний фах, рекомендації професійного об'єднання журналістів протягом 5-ти робочих днів після отримання всіх документів (п.2.8 Порядку).

 

2.2 Працівники засобів масової інформації можуть бути акредитовані лише від одного засобу масової інформації чи від одного інформаціного агенства. Кількість акредитованих працівників засобів масової інформації визначається з урахуванням можливостей для розміщення присутніх на подіях осіб, технічних можливостей для розміщення чи під'єднання апаратури.

2.3 Акредитація працівників засобів масової інформації може бути постійною або спеціальною (тимчасовою).

2.4 Постійна акредитація надається працівникам засобів масової інформації протягом календарного року і закінчується 31 грудня поточного року для висвітлення подій, що відбуваються у суді, брифінгів, прес-конференцій для ЗМІ, інших зборів, семінарів, нарад, конференцій з огляду на публічну зацікавленість в оприлюдненні інформації щодо зазначених подій.

2.5 Спеціальна (тимчасова) акредитація надається працівникам засобів масової інформації на період висвітлення ними окремих подій, в тому числі для висвітлення ходу судового засідання по кожній конкретній справі.

2.6 Акредитація здійснюється шляхом внесення до списку акредитованих працівників засобів масової інформації, який складається працівником апарату суду, який виконує відповідні функції взаємодії з засобами масової інформації, та надається працівникам судової міліції, які здійснюють пропускний режим в приміщення суду. 

2.7. Відсутність акредитації в журналіста чи іншої особи не може бути підставою для відмови їй у допуску на відкриті заходи суду, а також у допуску в його приміщення, при наявності документа, який засвідчує особу.

Але, навіть за наявності акредитації, присутність та участь працівників засобів масової інформації, проведення фото-, відео- зйомки, звукозапису, отримання та висвітлення інформації на всіх без виключення відкритих заходах суду, в тому числі у судовому засіданні, допускається виключно за наявності запрошення (дозволу) голови суду чи його заступника, а у судовому засіданні – з дозволу головуючого по справі, за умови згоди на те осіб, які беруть участь у справі, в порядку процесуального законодавства. 

2.8 Для акредитації керівник відповідного засобу масової інформації, інформаційного агентства або журналіст, технічний співробітник особисто направляють до суду офіційне звернення (подання або заяву), в якому зазначається: прізвище, ім'я та по батькові працівника, який акредитується, його контакті телефони, телефони редакції.

До подання слід додати:

- 2 фотокартки працівника, який акредитується, розміром 30x40 мм;

- копія документу, що засвідчує особу акредитованого;

- копії документів на підтвердження освіти за фахом, іншої відповідної освіти,

- копію свідоцтва про державну реєстрацію засобу масової інформації;

- копію свідоцтва про державну реєстрацію інформаційного агентства;

- для студії-виробника (незалежного продюсера) - копію свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта підприємницької діяльності - юридичної особи з відповідним видом інформаційної діяльності;

- для працівників закордонних засобів масової інформації - копію акредитаційної картки Прес-служби Міністерства закордонних справ України.

До особистої заяви журналіста, технічного співробітника додаються копії документу, що засвідчує особу акредитованого, документу на підтвердження освіти за фахом, іншої відповідної освіти, рекомендації професійного журналістського об'єднання.

2.9 Працівникам засобів масової інформації, які акредитовані в суді, протягом 3-х робочих днів після реєстрації, надається перепустка до приміщення згідно зразка, що додається до цього Порядку, яка є підтвердженням проходження акредитації.

2.10 Після закінчення строку акредитації або у випадку її дострокового припинення керівник відповідного засобу масової інформації, журналіст, технічний співробітник письмово повідомляють суд про намір продовження строку акредитації тих самих працівників або подають відповідні документі, зазначені у п. 2.8 Порядку, на інших працівників.

2.11 Акредитація може бути припинена за рішенням голови суду у випадку порушення акредитованим працівником встановлених в суді правил, громадського порядку, застосування до нього заходів процесуального примусу за порушення порядку під час судового засідання або невиконання розпоряджень головуючого та у випадках, передбачених ст.26 Закону України «Про інформацію».

 

 3. Забезпечення діяльності працівників засобів масової інформації

3.1 Працівники засобів масової інформації, які акредитовані відповідно до цього Порядку, отримують не пізніше ніж за 2 дні повідомлення щодо подій, які заплановані для проведення в суді, окрім судових засідань, шляхом перегляду розміщеної на офіційному веб-сайті Братського районного суду, інформації на якому є доступною для загального користування. Інформація щодо дати розгляду судових справ, учасників процесу є загальнодоступною і міститься на інформаційних стендах в приміщенні суду.

3.2 Інформація щодо діяльності суду розміщується на веб-сайті суду і є доступною для загального користування.

3.3 Інформація щодо судових рішень надається відповідно до Закону України „Про доступ до судових рішень" шляхом оприлюднення судових рішень на офіційному веб-порталі судової влади України www.court.gov.ua.

 

4. Пропуск до приміщення суду, участь у судових засіданнях

4.1 Пропуск у приміщення суду працівників засобів масової інформації визначається Правилами пропуску осіб до приміщеня судів та на їх територію транспортних засобів, затверджених наказом Державної судової адміністрації України № від 12 вересня 2005 року N 102/765, з метою підтримання громадського порядку в судах, припинення проявів неповаги до суду, а також охорони приміщень судів, виконання функцій щодо державного захисту суддів, працівників суду, забезпечення безпеки учасників судового процесу.

4.2 Перепускний режим у приміщення суду здійснюється судовим розпорядником Братського районного суду, який забезпечує охорону громадського порядку в приміщенні суду, залах судових засідань.

Пропуск осіб у приміщення суду здійснюється в робочі дні згідно зі встановленим у суді розпорядком роботи: початок роботи – 8:00, перерва з 12:00 до 13:00, закінчення роботи 17:15. За 15 хвилин до перерви на обід і за 30 хвилин до закінчення робочого дня судовий розпорядник припиняє вхід відвідувачів в приміщення суду.

            4.3 Акредитовані працівники засобів масової інформації пропускаються за пред'явленням перепустки, інші - документа, що засвідчує особу. Дані про осіб, які прибули до приміщень судів, заносяться судовим розпорядником у журнал відвідувачів.

Працівники засобів масової інформації не мають права відвідувати кабінети суддів, помічників суддів, працівників апарату суду, службові та господарчі приміщення без попереднього запрошення (дозволу).

4.4 Працівники засобів масової інформації пропускаються до залів судових засідань суду до відкритих судових засідань з урахуванням технічної можливості, достатньої кількості місць для журналістів відповідно до їх потреб, за винятком випадків, коли у кримінальних справах це може негативно позначитися на справедливості судового розгляду або завдати перепон поточному судовому розгляду справи. Акредитовані особи мають переважне право на доступ до заходів суду.

4.5 Працівники засобів масової інформації, присутні на відкритому судовому засіданні, мають право робити письмові записи, а також використовувати портативні аудіо технічні пристрої. Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, теле-, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню допускаються з дозволу головуючого, в порядку, встановленому процесуальним законом.

4.6 Пряма трансляція засобами масової інформації з зали судових засідань та зйомка такого засідання заборонені, за винятком випадків, коли це прямо дозволяє закон чи уповноважений судовий орган, якщо такі трансляції та зйомки не створюють небезпеки впливу на потерпілих, свідків, учасників судового розгляду, народних засідателів чи суддів.