Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
Наказом Державної судової адміністрації №156 від 06.06.2022р. затверджено Інструкцію щодо роботи з технічними засобами фіксування судового засідання.
ЗАТВЕРДЖЕНО Наказ Державної судової адміністрації України від 06.06.2022 № 156 |
Залежно від можливості здійснювати запис та відтворення відео та (або) звуку, технічні засоби фіксування судового засідання поділяються на технічні засоби звукозапису (з можливістю запису та відтворення звуку) та технічні засоби відеозапису (з можливістю запису та відтворення лише звуку; або звуку і відео одночасно).
У складі технічного засобу звукозапису замість вище переліченого обладнання також можуть бути використані мікрофони та (або) інше обладнання, яке здатне виконувати необхідні функції та є частиною наявної в суді аудіоконференцсистеми або інших подібних стаціонарних систем.
Для можливості проведення судових засідань в режимі відеоконференції, а також здійснення відео- і звукозапису такої відеоконференції,технічний засіб відеозаписудодатково має бути обладнанийпристроями для відтворення зображення та звуку (телевізорами, моніторами чи іншими екранамиіз вбудованими чи окремо встановленими гучномовцями) укількості, достатній для забезпечення можливостіучасникам судового процесу чути та бачити хід судового засідання, здійснювати інші процесуальні права та обов’язки. Технічні засоби відеозапису, які додатково обладнані пристроями для відтворення зображення та звуку, для цілей цієї Інструкції вживаються також у якостітерміну – технічні засоби відеоконференцзв’язку.
У складі технічного засобу відеозапису замість вище переліченого обладнанняможуть бути використані мікрофони, відеокамери, пристрої для відтворення зображення та (або) інше обладнання, яке здатне виконувати необхідні функції та є частиною наявної в суді відеоконференцсистеми або інших подібних стаціонарних систем. Замість окремих мікрофонів та відеокамер можуть бути використані відеокамери з вбудованими мікрофонами.
Мінімальні та рекомендовані технічні вимоги до відео- та (або) звукозаписувальних технічних засобів для їх можливості роботи з підсистемою відеоконференцзв’язку визначаються в Інструкції користувачапідсистеми відеоконференцзв'язку.
Інструкція користувача підсистеми відеоконференцзв'язку(далі – Інструкція користувача) розробляється адміністратором цієї підсистеми та розміщується на веб-сторінці технічної підтримки користувачів Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи за веб-адресою https://wiki.court.gov.ua.
Процесуальним законодавством визначаються випадки, у яких здійснюється лише звукозапис судового засідання, та випадки, коли обов’язково здійснюється відеозапис судового засідання.
У випадку проведення судового засідання в режимі відеоконференції, фіксування перебігу такого судового засідання здійснюється шляхом відео- та звукозапису.
Відеозапис судового засідання передбачає одночасне здійснення звукозапису цього судового засідання.
8.1.Технічного запису судового засідання – електронного файлу в форматі відео- та (або) звукозапису. При цьому, файл відеозапису судового засідання містить в собі одночасно відео- та звукозапис судового засідання.
8.2. Протоколу судового засідання або журналу судового засідання відповідно до вимог процесуального законодавства.
Протокол судового засідання складається відповідно до правил цивільного, господарського та адміністративного судочинства; журнал судового засідання – відповідно до правил кримінального судочинства. Надалі, по тексту цієї Інструкції, у значенні цих термінів вживається один термін – протокол (журнал) судового засідання.
Для фіксування перебігу судових засідань, в ході яких може бути розголошена інформація для службового використання чи інформація, що становить державну таємницю, здійснюється технічними засобами, які у встановленому порядку атестовані для можливості роботи з відповідним типом інформації з обмеженим доступом.
ІІ. Створення технічного запису судового засідання засобами підсистеми відеоконференцзв’язку
У випадку відсутності секретаря судового засідання, його функції виконує інший працівник апарату суду, на якого відповідно до посадової інструкції чи іншого розпорядчого документу суду покладено обов’язки секретаря судового засідання.
Із застосуванням засобів підсистеми відеоконференцзв’язку здійснюється фіксування судових засідань, які проводяться як в режимі відеоконференції, так і тих судових засідань, що проводяться без застосування режиму відеоконференції (коли всі учасники судового процесу знаходяться в залі судового засідання).
Реєстрація секретарів судових засідань та облікових записів залів судових засіданьв підсистемі відеоконференцзв’язку здійснюється в порядку, визначеному Інструкцією користувача підсистеми відеоконференцзв’язку.
Пересвідчитись в тому, що в залі судового засідання наявний саме той тип технічного засобу, який здатний забезпечити належний вид запису судового засідання з урахуванням вимог процесуального законодавства (лише звукозапис, або відео- та звукозапис, або запис та проведення відеоконференції).
5.1. Перевірити працездатність технічних засобів фіксування судового засідання(мікрофонів, камер, іншого обладнання), скориставшись відповідноюфункцією підсистеми відеоконференцзв’язку – налаштування обладнання.
5.2. Виконати тестовий запис судового засідання, тривалістю не більше 30 секунд, та перевірити можливість його відтворення у режимі реального часу (онлайн).
5.3. Увипадку проведення судового засідання в режимі відеоконференції, створити конференцію та запроситидо неї учасниківпроцесу, які прийматимуть участь в судовому засіданнів режимі відеоконференції.
В такому разіможливо буде здійснювати запис як учасників судового процесу,щознаходяться в залі судового засідання, та і тих, що прийматимуть участь у засіданні в режимі відеоконференції.
5.4. У випадкупроведення судового засідання без застосування режиму відеоконференції, створити конференцію без запрошення до її участі інших учасників.
В такому разі можливо буде здійснювати запис всіх учасників судового процесу, які знаходяться в залі судового засідання.
5.5. Пересвідчитись, що учасника (учасників) добре видно і чутно.У випадку нечіткого звуку та зображення (у разі здійснення відеозапису) секретар судового засідання звертається до головуючого судді з проханням звернутися до учасників судового засідання говорити голосніше або змінити місце власного розташування, у разі нечіткого зображення учасника, що приймає участь у режимі відеоконференції.
5.6. Обрати відповідно до вимог процесуального законодавства вид запису судового засідання (звукозапис або відеозапис). Для здійснення фіксування судового засідання лише шляхом звукозапису необхідно в налаштуваннях підсистеми відеоконференцзв’язку вимкнути використання відеокамери (відеокамер).
Врахувати, що для можливості проведення та відповідно здійснення відеозапису судового засідання в режимі відеоконференції, технічний засіб відеозапису повинен бути додатково обладнаний пристроями для відтворення зображення та звуку (телевізорами, моніторами чи іншими екранами з вбудованими чи окремо встановленимигучномовцями). При цьому, для здійснення відеозапису судового засідання, що проводиться без застосування режиму відеоконференції, наявність окремих пристроїв для відтворення зображення та звуку не обов’язкова.
5.7.Активувати засобами підсистеми відеоконференцзв’язкурежим запису судового засідання та розпочати конференцію.
5.8. Після закінчення судового засідання зупинити запис перебігу цього засідання шляхом завершення конференціїзасобами підсистеми відеоконференцзв’язку. Технічний запис судового засіданняпри цьому автоматично зберігаєтьсяу централізованому файловому сховищі,якевикористовується підсистемоювідеоконференцзв’язку.
5.9. У разі виявлення технічного збою чи інших ознак непрацездатності технічного засобу, що не дозволяє здійснюватиподальшефіксування судового засідання,одразу повідомити про це головуючого суддю та керівника апарату суду.
Керівник апарату суду вживає заходів для усунення виявлених технічних проблем із залученнямфахівців апарату суду та, у разі потреби,– фахівцівадміністратора підсистеми відеоконференцзв’язку.
5.10.У разі неможливості швидкого усунення технічних проблем для продовження фіксування судового засідання, скласти акт про технічнийзбій в ходіфіксування судового засідання, в якому зокрема вказати про дату, час та інші обставини виникнення інциденту, обов’язково зазначивши номерсудової справи, в рамках якої було заплановане проведення судового засідання.
Акт складається в довільній формі, підписується секретарем судового засідання, керівником апарату суду та за можливості іншими фахівцями, які залучалися до вирішення технічної проблеми. Відповідний акт також складається у разі не збереження із якихось причин запису судового засідання
по його завершенню.
ІІІ. Ведення протоколу (журналу) судового засідання засобами підсистеми відеоконференцзв’язку
Протокол (журнал) судового засідання ведеться в електронній формі засобами підсистеми відеоконференцзв’язку.
Протокол (журнал) судового засідання автоматично зберігається в централізованому файловому сховищі разом з технічним записом судового засідання, який є додатком до протоколу (журналу).
До матеріалів справи в паперовій формі приєднується роздрукований паперовий примірник протоколу (журналу) судового засідання.
ІV. Фіксування судового засідання засобами іншого програмного забезпечення
Директор департаменту
інформаційних технологій /підпис/ Чикін О. О.