Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел
Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46
ЗАГАЛЬНІ ВИСНОВКИ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ ОПИТУВАННЯ ГРОМАДЯН ВІДВІДУВАЧІВ СУДІВ
У 2012 році на виконання рішення Рад суддів України від 9 липня 2012 року № 34 в апеляційних та місцевих судах було здійснено опитування громадян-відвідувачів судів щодо їх оцінки незалежності, неупередженості та доступності правосуддя, в якому взяли участь 21 028 респондентів.
Результати опитування були опрацьовані експертами Центру суддівських студій, згідно з якими, загальна оцінка діяльності судів виглядає більш позитивною, аніж результати більшості соціологічних опитувань громадян щодо рівня довіри до суду та оцінки роботи органів судової влади. Це пов'язано з тим, що в опитуванні приймати участь громадяни, які або безпосередньо звернулися до суду, або мали неодноразовий досвід таких звернень, і, отже, мали власний погляд на оцінку діяльності судової влади. При опрацюванні значної кількості статистичних даних експерти Центру суддівських студій зосередили свою увагу на виокремленні та аналізі найбільш важливих проблемних питань та загальних тенденцій.
Згідно із відповідями респондентів найбільшими проблемами функціонування судової системи є ефективність організації роботи суду та умови перебування громадян у його приміщенні. І якщо рівень ефективності організації роботи суду, у деякій мірі, залежить від діяльності голови та керівника апарату, то поліпшення умов перебування громадян у приміщенні суду без відповідного рівня фінансування та матеріально - технічного забезпечення органів судової влади досягнути дуже складно. Більшість експертів визначають недостатність фінансового та матеріально-технічного забезпечення державою судової системи як головну проблему для утвердження незалежності судів та суддів в Україні.
Незважаючи на достатньо позитивну оцінку ставлення до громадян з боку суддів та працівників апарату, наявність громадян, незадоволених рівнем спілкування в судах висуває на передній план необхідність покращення комунікаційної діяльності судів. Відповіді респондентів на питання анкети, що стосувались рівня незалежності, неупередженості та справедливості судового розгляду були однозначно позитивні: 56,31% опитаних повністю задоволені цим рівнем, 22,95 % - частково. Водночас, привертає увагу те, що 11,47 % респондентів вагались дати оцінку при відповіді на це питання. Якщо суд не сприймається громадянами як незалежний, неупереджений та справедливий, то завжди виникають сумніви, які в свою чергу впливають на рівень довіри до правосуддя у цілому.
Також у ході моніторингу здійснювалося оцінювання повноти, доступності інформації для відвідувачів суду в частині наявності інформаційних стендів, зразків документів, порядку сплати судового збору, зрозумілості інформації щодо місця та часу проведення судових засідань, ефективності організації роботи суду, коректного ставлення до відвідувачів суду.