flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

ДО УВАГИ УЧАСНИКІВ ПРОЦЕСУ: Ви маєте право брати участь у засіданнях, які проводить Братський районний суд дистанційно – у режимі відео конференції

01 березня 2014, 20:32

 Відповідно до ст. 232, 336 Кримінального процесуального кодексу України  та ст..158-1 Цивільного процесуального кодексу України учасники судового процесу під час розгляду справ у  судах першої інстанції мають право брати участь у засіданнях дистанційно – у режимі відеоконференції. На сьогодні таке право можливо реалізувати між всіма місцевими судами області, оскільки у них встановлено та функціонують мобільні системи відеоконференцзв’язку.

 Реалізація такого права учасниками процесу дозволить їм економити час і кошти, які витрачаються на поїздки до суду.

 Статтею 158-1 ЦПК  передбачено, що суд за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи іншого учасника цивільного процесу може постановити ухвалу про їх участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.

У  клопотанні  про  участь  у судовому засіданні в режимі відеоконференції в обов’язковому порядку зазначається суд, в якому необхідно  забезпечити  її  проведення.  Таке клопотання може бути подано  не  пізніш  як  за  сім  днів  до  дня проведення судового засідання, в якому відбуватиметься така участь.

Питання  про  участь  особи у судовому засіданні в режимі відеоконференції   вирішується  судом  за  наявності  відповідного клопотання  або  за власною ініціативою не пізніш як за п’ять днів до дня проведення такого судового засідання. Ухвала суду, прийнята за наслідками вирішення цього питання, оскарженню не підлягає.  Використовувані  в  судовому  засіданні технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення та звуку. Учасникам судового процесу має бути забезпечена можливість чути та бачити  хід  судового  засідання,  ставити  запитання і отримувати відповіді,  реалізовувати  інші  надані  їм  процесуальні права та виконувати процесуальні обов’язки, передбачені цим Кодексом.

Хід  і результати процесуальних дій, проведених в режимі відеоконференції,   фіксуються   судом,  який  розглядає  цивільну справу,   за   допомогою технічних засобів  відеозапису.  Носій відеозапису   відеоконференції  є  додатком до журналу  судового засідання  і  після  закінчення судового засідання приєднується до матеріалів справи.

У  разі,  якщо  особа,  яка подала клопотання про участь у судовому  засіданні  в  режимі відеоконференції, з’явилася до зали судового засідання, така особа бере участь у судовому засіданні в загальному порядку.

 Відповідно до статті 336 КПК судове провадження може здійснюватися у режимі відеоконференції під час трансляції з іншого приміщення, у тому числі, яке знаходиться поза межами приміщення суду (дистанційне судове провадження), у разі:

1) неможливості безпосередньої участі учасника кримінального провадження в судовому провадженні за станом здоров’я або з інших поважних причин;

2) необхідності забезпечення безпеки осіб;

3) проведення допиту малолітнього або неповнолітнього свідка, потерпілого;

4) необхідності вжиття таких заходів для забезпечення оперативності судового провадження;

5) наявності інших підстав, визначених судом достатніми.

Суд ухвалює рішення про здійснення дистанційного судового провадження за власною ініціативою або за клопотанням сторони чи інших учасників кримінального провадження. У разі, якщо сторона кримінального провадження чи потерпілий заперечує проти здійснення дистанційного судового провадження, суд може ухвалити рішення про його здійснення лише вмотивованою ухвалою, обґрунтувавши в ній прийняте рішення. Суд не має права прийняти рішення про здійснення дистанційного судового провадження, в якому поза межами приміщення суду перебуває обвинувачений, якщо він проти цього заперечує.  Застосовувані в дистанційному судовому провадженні технічні засоби і технології мають забезпечувати належну якість зображення і звуку, дотримання принципу гласності та відкритості судового провадження, а також інформаційну безпеку. Учасникам кримінального провадження має бути забезпечена можливість чути та бачити хід судового провадження, ставити запитання і отримувати відповіді, реалізовувати інші надані їм процесуальні права та виконувати процесуальні обов’язки, передбачені КПК. Якщо особа, яка братиме участь у судовому провадженні дистанційно, знаходиться у приміщенні, розташованому поза територією юрисдикції суду та поза територією міста, в якому розташований суд, суд своєю ухвалою може доручити суду, на території юрисдикції якого перебуває така особа, здійснити необхідні дії. Хід і результати процесуальних дій, проведених у режимі відеоконференції, фіксуються за допомогою технічних засобів відеозапису. Особа, якій забезпечується захист, може бути допитана в режимі відеоконференції з такими змінами зовнішності і голосу, за яких її неможливо впізнати.

Ознайомитись із зразками клопотань про  участь  у судовому засіданні в режимі відеоконференції можна тут.